زندگینامه شهید سرتیپ 2 علی کیارش

تاریخ تولد: 1332

تاریخ شهادت: 23/9/1359

یگان: هوانیروز

محل تولد: خرم‌آباد

محل شهادت: جنوب (بستان)

محل دفن: خرم‌آباد

دل قطره‌ای از خون شهیدی بوده‌ست

کورا شکت خصم، امیدی بوده‌ست

این نغمه شادی که از او برمی‌خیزد

درنای زمان بانگ نویدی بوده‌ست

«محمد گلبن»

تولد این خلبان تیزپرواز هوانیروز در سال 1332 در شهرستان خرم آبادمنطقه ازنا رقم خورده است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در همان شهر به پایان رساند و با مدرک دیپلم در سال 1353 در هوانیروز استخدام شد.

اولین واحد خدمتی او برای گذراندن دوره نظامی هوانیروز تهران بود که پس از پشت سرگذاشتن این دوره به هوانیروز اصفهان منتقل گردید. دوران آموزش زبان و تخصص پرواز با بالگرد را در پایگاه مرکز آموزش هوانیروز با موفقیت به پایان رساند و با درجه ستوان سومی و تخصص پرواز با بالگرد کبری فارغ‌التحصیل شد.

خلبان کیارش را باید در ردیف خلبانان مؤمن و ایثارگر هوانیروز قلمداد کرد که با وجود عمر خدمتی کوتاه، خدمات بی‌شماری بعد از انقلاب انجام داد. مأموریت‌های مداوم این خلبان با شهامت در غرب و شرق کشور با مزدوران و ایادی بیگانه زبانزد می‌باشد.

شروع جنگ تحمیلی در 31 شهریور 1359 حماسه‌‌ای دیگر در کارنامه این خلبان به‌جای گذاشته است. مأموریت‌های پی‌درپی در جنوب و پروازهای تهاجمی به تانکها و ادوات زرهی دشمن و واردکردن تلفات سنگین به آنها را یاران هم‌پرواز او همیشه به زبان می‌آورند. افتخار 15 ماه ارشدیت در همان مدت کوتاه خدمتی لوح زرینی است که این خلبان در پرونده خدمتی خود دارد.

آخرین مأموریت خلبان علی کیارس در تاریخ 23/9/59 می‌باشد. او در ساعت 8 صبح با یک تیم عملیاتی هوانیروز از مکان استقرار هوانیروز در پایگاه هوایی دزفول برای سرکوبی دشمن به شمال بستان پرواز می‌کند. همپرواز او در این مأموریت خلبان مسعود نیکمرد بوده است. در آن مأموریت خلبان کیارش و دیگر بالگردها بی‌شماری از تانک‌ها و تجهیزات دشمن را به آتش می‌کشند و خسارات سنگینی به آنها وارد می‌کنند. در آخرین گردش پروازی بالگرد کیارش از ناحیه کابین مورد اصابت مستقیم گلوله قرار می‌گیرد و به درجه رفیع شهادت می‌رسد. در آن سانحه هم‌پرواز او خلبان مسعود نیکمرد بالگرد سانحه دیده را با مهارت تا محل استقرار هوانیروز هدایت و به زمین می‌نشاند.

خلبان کیاوش با درجه سرتیپ دومی در آمار شهدای هوانیروز و جنگ منظور شده و مزارش در گلزار شهدای زادگاهش می‌باشد.